علت دمر خوابیدن کودکان؟

چهارشنبه 10 آبان 1396 نویسنده: درسا م |

علت دمر خوابیدن کودکان؟

مدتی طولانی است که برخی از والدین هنوز هم تمایل به خواباندن نوزاد به شکم را دارند.
امتیاز خبر: از 100 تعداد رای دهندگان 17
متخصصین اطفال برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، توصیه می کنند که نوزادان همیشه به پشت بخوابند. مطالعه ای جدید نشان میدهد، با وجود سال ها اقدامات بهداشت عمومی، بسیاری از والدین هنوز هم نوزادان خود را در موقعیتی قرار می دهند که خطرناک است. این مطالعه نشان می دهد که فقط نیمی از مادرانی که در نظر سنجی شرکت کرده بودند گفته اند که آنها همیشه نوزادان خود را به پشت می خوابانند.
 
خواباندن نوزادان به شکم
کارشناسان این نتایج را "ناامید کننده” نامیدند، زیرا خوابیدن به پشت به عنوان روشی برای کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) ترویج شده بود. در سال ۱۹۹۴، کمپینی تحت عنوان ” خوابیدن به پشت” را راه اندازی شد تا والدین را تشویق کند تا نوزادان خود را به حالتی که سر آنها رو به بالا باشد دراز کنند. این کمپین پس از تحقیقی که خوابیدن به شکم را به عنوان عامل خطر عمده برای SIDS تعیین کرد، راه اندازی شد.
محققان معتقدند SIDS به مشکلاتی در مناطق مغزی مرتبط است که تنفس و انسداد را در خواب کنترل می کنند.
دکتر مایکل کاستاین، متخصص مغز و اعصاب توضیح داد که هیچ راهی برای گفتن اینکه نوزادان آسیب پذیر هستند وجود ندارد، بنابراین، خوابیدن به پشت، بهترین موقعیت برای همه نوزادان در اولین سال زندگی آنها است.
وی گفت، نرخ SIDS در دهه پس از راه اندازی کمپین خوابیدن به پشت، تا ۵۰ درصد کاهش یافت.
گوداستین گفت: "این کمپین یکی از موفق ترین برنامه های بهداشت عمومی در اواخر قرن بیستم بود.”
با این حال، مدتی طولانی است که برخی از والدین هنوز هم تمایل به خواباندن نوزاد به شکم را دارند. به گفته گوداستین، شواهدی وجود دارند که نشان میدهند میزان خوابیدن به پشت در میان خانواده های سیاه پوست در حال کاهش است.
گوداستین گفت که از نتایج جدید شگفت زده نشده است. وی افزود: "اما محققان از نتایج به دست آمده ناامید و نگران شده اند.” خوابیدن به ستون فقرات [پشت] ساده و تاثیرگذار است.
گوداستین در ویرایش مقاله منتشر شده در ۲۱ آگوست مجله آنلاین Pediatrics، مشارکت داشته است.
این یافته ها حاصل نظرسنجی ملی از ۳۳۰۰ مادر با نوزادان بین ۲ تا ۶ ماه هستند.
به طور کلی، ۷۷ درصد از مادران گفته اند که "معمولا” نوزادان خود را برای خواب، به پشت میگذارند. اما تنها ۴۹ درصد گفته اند که همیشه این کار را میکنند.
به گفته محققان، این امر به این دلیل نگران کننده است که "همیشه” مهم است. خوابیدن به شکم ممکن است برای نوزادانی که به این موقعیت عادت ندارند، حتی خطرناک تر هم باشد.
همچنین از مادران سوالی در مورد اینکه قصد دارند نوزادان خود را در طول چند هفته آینده چطور بخوابانند، پرسیده شد. مادران سیاه پوست و کسانی که تحصیلات آنها کمتر از سطح دبیرستان بود، برخلاف سایر مادران، بیشتر احتمال داشت که خوابیدن به شکم را انتخاب کنند. حدود یک چهارم از مادران گفتند که قصدشان این است که کودک خود را به پشت و همچنین به پهلو بخوابانند. و حدود ۱۵ درصد از مادران خواباندن کودکشان به شکم، حداقل در برخی مواقع، را انتخاب کردند.
 
خواباندن کودک به پشت
چرا بسیاری از والدین برای خواباندن کودکشان به پشت مقاومت میکنند؟
گوداستین گفت، برخی نگران هستند که کودکشان از بین برود و خفه شود. اما، او توضیح داد، هیچ خطر دیگری در خواب به دلیل آناتومی مسیرهای هوایی وجود ندارد.
گوداستین گفت، "در موارد دیگر به مادران گفته شده است که نوزادان وقتی به شکم میخوابند خواب عمیق تری خواهند داشت، که اغلب توسط پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها چنین چیزهایی گفته میشود.”
این مطالعه نشان داد افرادی که در زندگی مادران هستند، اهمیت دارند. به عنوان مثال، هنگامی که مادران گفتند که وابستگان نزدیکشان خوابیدن به شکم را تایید می کنند، تقریبا ۱۲ برابر احتمال بیشتری برای انجام این کار وجود دارد.
دکتر اوی کالسون، محقق اصلی در این مطالعه گفت که این موضوع نیاز به آموزش فراگیر دارد.
کالسون، استاد طب اطفال در دانشکده پزشکی ییل در ادامه اظهار داشت: "ما باید تا حد امکان افراد بیشتری را در اقدامات آموزشی خود در نظر بگیریم. مادران اغلب در انتخاب شیوه خواب نوزادان تحت تاثیر افراد مهم اطرافشان قرار می گیرند هستند.
گوداستین گفت که تنها افراد عادی نیستند که نیاز به آموزش دارند. او اشاره کرد که حتی در بیمارستان ها، کارکنان گاهی اوقات نوزادان را به شکم می خوابانند. حتی برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به توصیه های موقعیت ایمن خواب نمی پردازند. واضح است که ما باید کار بهتری انجام دهیم.”
به گفته کالسون، تحقیقات نشان می دهند که وقتی نگرانی در مورد خفگی مورد توجه قرار گیرد، و زمانی که به والدین پیام های ساده اما مشخصی داده شود، مثلا "نوزادان به پشت ایمن تر هستند” بهتر میتوان حمایت والدین را بدست آورد.
گوداستین گفت، ممکن است صحبت متخصصان زنان و زایمان در دوران باردرای، در مورد SIDS و روش خواب امن نوزاد کمک کننده باشد، بنابراین والدین به موقع این پیام را می شنوند.
وی افزود: "فقط این نمونه نمی تواند کافی باشد باید به دنبال روش های بهتر نیز باشیم.”

   


مشکلات نوزادان نارس، دیابت هم شامل می شود؟


شواهد روز افزونی در دست است که نشان می دهد رویدادهای دوره ی جنینی و اوایل زندگی نوزاد می تواند سبب بروز تغییرات دائمی متابولیکی مانند دیابت نوع 2 و سندرم متابولیک شود که ترکیبی از عوامل خطری است که موجب افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی ، دیابت و سکته می شود.
بر اساس تحقیقات اخیر دانشمندان خطر ابتلا به دیابت در نوزادان نارس در بزرگسالی اندکی بیش از نوزادان طبیعی است. یافته های قبلی ارتباط بین تولد نوزاد نارس و دیابت را تایید نکردند ولی تحقیقات اخیر به ارتباط مستقیم بین تولد نوزاد نارس و  افزایش خطر ابتلا به دیابت در بزرگسالی اشاره می کند. به گفته محققان در بررسی‌ های اخیر مشاهده شد نوزادان و کودکانی که پیش از موعد مقرر به دنیا می‌آیند سطح بالاتری از انسولین در بدنشان وجود دارد و سطح بالای انسولین به نوبه خود می‌تواند یک شاخص مهم افزایش خطر ابتلا به دیابت در سال‌ های آتی زندگی باشد.
در این بررسی سوابق پزشکی 1358 نوزاد متولدشده در فاصله سال ‌های 1998 تا 2010 میلادی در بوستون و مقدار انسولین پلاسمای این کودکان در زمان تولد و در ابتدای کودکی  بصورت تصادفی اندازه گیری گردید.
پس از بررسی نتایج پزشکان مشاهده کردند سطح انسولین در بدن نوزادانی که پیش از موعد به دنیا آمده‌ بودند به مراتب بالاتر بوده است. محققین دریافتند که غلظت انسولین پلاسما با سن بارداری در زمان تولد رابطه ی عکس دارد و این رابطه در اوایل دوران کودکی به همین ترتیب ادامه می یابد. مقدار متوسط انسولین در هنگام تولد 9.2میکرویونیت(واحد بین المللی) در میلی لیتر برای نوزادان فول ترم است (≥ 39هفته) و برای نوزادان پری ترم یا نارس مقدار متوسط انسولین برابر با 18.9  میکرویونیت در میلی لیتر (هفته 34>) است.
با تایید این مطالعه این امکان وجود خواهد داشت که نوزادانی که بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند زودتر شناسایی شوند تا والدین آنها نسبت به وضعیت جسمی فرزند شان در آینده و بیماری ‌های احتمالی که پیش ‌روی این کودکان در سنین بالاتر است آگاه باشند.

   


استفاده از دستمال مرطوب نوزاد، بانوان بدانند!

دستمال ‎های مرطوب این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‎اند دکتر امیری، متخصص پوست و مو راهنمایی برای خرید و استفاده از دستمال مرطوب ارائه می‎دهند.
امتیاز خبر: از 100 تعداد رای دهندگان 2861
دستمال های مرطوب این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده اند و کاربردهای آرایشی و بهداشتی زیادی دارند. با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و مو و استادیار دانشگاه علوم پزشکی  در مورد دستمال های مرطوب به گفت وگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید.
دستمال های مرطوب از الیاف طبیعی لطیفی تشکیل شده اند که در محفظه های مرطوبی که ماده اصلی آن عمدتا آب است، نگهداری می شوند.استفاده از این دستمال ها فقط در موارد خاصی توصیه می شود مثل پاک کردن مواد آرایشی، حالت لیچ بودن دست و از این قبیل حالات.در کل برای تمیز کردن موقت کارایی دارند و ضرری هم ندارند ولی هیچ وقت دستمال مرطوب جایگزین یک شست وشوی آب و صابون دست یا صورت نمی شود و از آنجایی که شست وشوی مکرر با آب و صابون هم باعث خشکی و تشدید خشکی می شود.
 بنابراین خیلی شست وشو با آب و صابون را توصیه نمی کنیم جز در مواردی که نیاز است مثل هنگامی که از دستشویی می آییم یا در طول روز به مواد آلوده دست زده ایم. در این گونه موارد توصیه ما فقط شست وشو با آب و صابون است و دستمال های مرطوب به قدر کافی پاک کننده نیستند.

برای افرادی که پوست خشک دارند استفاده زیاد از این دستمال های مرطوب توصیه نمی شود چون باعث تشدید خشکی پوست می شود. معمولا این دستمال ها حاوی مواد استریل کننده و ضدباکتری نیستند و توصیه هم نمی کنیم که باید حاوی این مواد استریل کننده باشند چون اگر این گونه باشد باید حاوی الکل باشند و خود الکل هم خشکی پوست را تشدید می کند.توصیه ما به کسانی که حساسیت دارند یا پوست خشکی دارند این است که بعد از هر بار شست وشو ولو اینکه با استفاده از آب و صابون باشد یا با استفاده از دستمال های مرطوب، بعد از شست وشو حتما از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند که این رطوبتی که از پوست می رود جایگزین شود و خشکی پوست هم تشدید نشود.نوزادان چطور؟ والدین می توانند به جای شستن آنها با آب، از دستمال مرطوب برای پاک کردن پای کودک استفاده کنند؟در نوزادان و کودکانی که آنها را پوشک می کنند، توصیه ما این است که به خصوص بعد از تعویض پوشک نوزاد را با آب ولرم شست وشو دهند.معمولا دستمال های مرطوب نمی تواند بقایای ادرار یا مدفوع را که به شدت برای پوست تحریک کننده است پاک کند مگر اینکه مادر نوزاد از تعداد زیادی دستمال استفاده کند که در اینجا باید به یک نکته اشاره کرد و این نکته این است که خود مالش دادن دستمال روی پوست های حساس افراد یا نواحی حساس مثل پوست بدن نوزادان، تعدادی خراش های میکروسکوپی ایجاد می کند و در واقع پوست ناحیه پوشک بچه را مستعد راش قنداق می کند.

 چون اگر این پوست آلوده به ادرار و مدفوع باشد و کسی بخواهد با دستمال کشیدن این ناحیه را پاک کند درواقع همین سایش باعث صدمه به پوست نوزاد می شود. چون پوست خیلی زیاد مستعد حساسیت به ادرار و مدفوع است. بنابراین استفاده از دستمال مرطوب برای پاک کردن محل پوشک بچه جز مواردی که حالت گهگاهی و مسافرتی است توصیه نمی شود. همین طور برای پاک کردن پای نوزادان استفاده از صابون را هم توصیه نمی کنیم. پس بنابراین بهترین روش برای شست وشوی پای نوزادان عزیز استفاده از آب ولرم است.

این دستمال ها چه انواعی دارند؟
انواع مختلف این دستمال ها برمی گردد به جنس خود این دستمال ها که هر چه بافت پنبه ای این دستمال ها ظریف تر و لطیف تر باشد بهتر است. گاهی اوقات دیده اید که در شرکت های هواپیمایی این دستمال ها را به صورت گرم تحویل می دهند که باعث می شود فرد هنگام استفاده احساس خوشایندتری داشته باشد ولی باز هم گرما هیچ ارجحیتی در مرغوب تر بودن این دستمال ها ندارد.خلاصه مطلب این است که دستمال های مرطوب هیچ گاه باعث استریل شدن پوست دست و صورت نمی شود و هیچ گاه جایگزین آب و صابون نخواهد بود و فقط در موارد خاصی که هدف پاک کردن موقت دست و صورت است توصیه می شود.

   


دادن میوه به نوزاد، چند ماهگی مجازه؟

چهارشنبه 10 آبان 1396 نویسنده: درسا م |

دادن میوه به نوزاد، چند ماهگی مجازه؟

در مورد سبزی‌ ها هم بهتر است تغذیه با آب هویجی که با آب سیب مخلوط شده آغاز شود.
امتیاز خبر: از 100 تعداد رای دهندگان 1989
بچه ها باید روزانه 2 تا 5 واحد میوه دریافت کنند، چرا که این گروه غذایی بخشی از نیاز آنان را به مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها تامین می‌کند و خوشبختانه در فصل تابستان چون اغلب میوه‌ها خوشرنگ و خوشمزه هستند  مورد علاقه اغلب کودکان هستند.  
 
سن شروع میوه در نوزاد
همه نوزادان از زمان تولد تا 6 ماهگی تنها نیاز به شیر مادر دارند. مهرنوش رجایی: از 6 ماهگی و با آغاز تغذیه تکمیلی که نوع غذا خوردن کودک از حالت مایع به لعابی، پوره، پوره سفت و غذای سفره تغییر می‌کند، تغییرات تکاملی برای دریافت مواد‌ غذایی در کودک ایجاد شده و بنابراین تنوع مصرف خوراکی‌ها هم شروع می‌شود اما این تنوع با مقدار کم یعنی یک قاشق مربا خوری شروع شود تا بدن نوزاد آنزیم لازم برای هضم را داشته باشد.

اما از آنجایی که ممکن است کودکان زمینه حساسیت به میوه داشته باشند، باید مصرف را با میوه‌هایی شروع کرد که زمینه ایجاد حساسیت ندارند.

چند هفته ابتدایی آغاز تغذیه تکمیلی
بهترین میوه‌‌ای که در چند هفته ابتدایی آغاز تغذیه تکمیلی می‌توان وارد برنامه غذایی کودک کرد، آبمیوه رقیق است که به‌تدریج به غلظت آن افزوده می‌شود.

در مورد سبزی‌ها هم بهتر است تغذیه با آب هویجی که با آب سیب مخلوط شده آغاز شود، تا اینکه به‌تدریج و با بزرگ شدن کودک می‌توان میوه‌ها را به‌صورت پوره و بعد تکه‌های کوچک در روند افزایش جویدن و بلعیدن وارد برنامه غذایی کودک کرد.

آخرین میوه‌ای که در این روند باید وارد برنامه تغذیه‌ای او شود، مرکبات است. زیرا مرکبات ممکن است حساسیت‌زا باشند. تنها انتخاب موجود در میان مرکبات «آب‌لیموشیرین» است که میزان حساسیت‌زایی آن از دیگر انواع مرکبات کمتر است.

   


گوش درد نوزادان، درمان سریع مهمه

چهارشنبه 10 آبان 1396 نویسنده: درسا م |

گوش درد نوزادان، درمان سریع مهمه


با مشاهده برخی علائم درد در گوش فرزندتان و تشخیص عفونت توسط پزشک سریعا مراحل درمانی را برای وی در پیش بگیرید تا در زمینه تکامل سیستم شنوایی وی آسیبی وارد نشود.

به گفته پزشکان ناهنجاری‌های شنوایی می‌تواند منجر به بروز اشکال در سیر تکامل تکلم و دیگر مراحل مهم رشد شود. گرچه اغلب نوزادان تا قبل از سن یک سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می‌شوند اما، تشخیص این عفونت برای والدین دشوار است. پزشکان معتقدند عفونت گوش معمولا در گوش میانی اتفاق می‌افتد و بی‌قراری و کشیدن گوش توسط نوزاد از علایم احتمالی عفونت گوش است.

به گفته دکتر اندرو هوتالینگ، متخصص بیماری‌های گوش کودکان در دانشگاه لویولا شیکاگو، تشخیص و درمان این عفونت در کودکان بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند مشکلات دیگری را بوجود آورد. ناهنجاری‌های شنوایی می‌تواند منجر به بروز اشکال در سیر تکامل تکلم و دیگر مراحل مهم رشد شود. عفونت گوش معمولا در گوش میانی اتفاق می‌افتد.

از نشانه‌های عفونت گوش در کودکان تب، بی‌قراری، بی‌خوابی و کشیدن گوش توسط کودک است. به گفته این متخصص، آنتی‌بیوتیک‌ها تنها زمانی باید تجویز شوند که عفونت گوش بدون مصرف آنها از بین نمی‌رود. اگر تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها بی‌مورد انجام شود باعث تشدید مشکل خواهد شد.

برای آرامش کودک از استامینوفن‌های ضدالتهاب یا ایبوپروفن مخصوص کودکان می‌توان استفاده کرد اما، باید دوز این داروها توسط پزشک اطفال مشخص شده باشد. در درمان‌های غیر دارویی هم می‌توان از کمپرس آب گرم یا حوله گرم، برای گرم کردن گوش خارجی استفاده کرد، اما باید دقت شود گرمای پارچه متعادل باشد که باعث قرمزی و سوختگی گوش نوزاد نشود.

اگر کودک در طول شش ماه سه مرتبه و در یک سال، چهار مرتبه به عفونت گوش مبتلا شد باید در گوش او لوله گوش قرار داده شود. در طی یک جراحی کوچک با بی‌حسی که ۱۵ دقیقه زمان می‌برد، لوله در داخل گوش کودک قرار داده می‌شود. این لوله به گردش هوای بهتر در داخل گوش کمک می‌کند و از ساخت و تجمع مواد ترشح شده در داخل گوش جلوگیری به عمل می‌آورد. لوله در طول یک سال حدودا به مدت شش ماه در گوش می‌ماند و بعد از آن خود به خود از جای خود خارج می‌شود.

   


مطالب نگران کننده ای درباره پسر 9 ساله ام شنیده ام!
مادری نابینا هستم و پسری 9 ساله دارم. مدتی است از همبازی های پسرم چیزهایی می شنوم و فکر می کنم پسرم رفتارهایی شبیه به ارتباط جنسی با پسران دارد.


مادر گرامی سلام. شکی نیست که شما برای رشد و پرورش فرزندتان با مشکلات کوچک و بزرگی روبه رو بوده اید؛ انگیزه شما برای انتخاب رفتارهای مناسب با او جای تحسین دارد. در برخورد با آن چه ذکر شده توجه شما را به این نکات جلب می کنم.کسب اطمینان از صحت و سقم موضوع
شما باید از طریق منابع موثق درباره رفتار پسرتان اطمینان حاصل کنید. این که بعضی از اطرافیان به شما خبر رسانده اند که فرزندتان بازی های نامناسبی می کند، چندان قابل اتکا نیست.

چه بسا این یک انتقام کودکانه یا یک شوخی نابه جا باشد. اما اگر کسانی که به شما نزدیک و قابل اعتماد هستند، این جریان را تایید کردند، هوشیار و در عین حال صبور باشید.آگاه شدن درباره چگونگی وقوع جریان
در صورت تایید این اتفاق، بهتر است درباره این موضوع آگاهی حاصل کنید که آیا فرزندتان تحت یک اجبار یا تهدید، وادار به انجام بازی های جنسی شده یا مثل همه کودکانی که در دوره ای از زندگی درباره جسم شان کنجکاو می شوند، در حال گذار از یک تجربه هیجانی است.

در حالت دوم، بهتر است شرایطی را برای نظارت غیر مستقیم او فراهم کنید؛ به طور مثال اگر دوستش را به خانه دعوت می کنید، حتما زمانی باشد که فرد بزرگ سالی در خانه حضور داشته باشد تا بازی بچه ها را از دور کنترل کند و در صورت مشاهده یک بازی نامناسب، وارد موقعیت شود و حواس بچه ها را پرت و آن ها را مشغول به کار دیگری کند.

در صورتی که کودک شما وادار به انجام این کار شده باشد، به سرعت برای پیدا کردن فرد یا افراد خاطی اقدام کنید و مانع ادامه این جریان شوید.چگونگی برخورد با کودک
چه در شرایط اجبار و چه در شرایطی که کودک خود انتخاب کرده که بازی های جنسی را تجربه کند، ایجاد احساس امنیت از سوی والدین، واجب و حیاتی است. احساس نا امنی، خطر تکرار یا پنهان کاری را در پی خواهد داشت. فرزندتان را درباره بدن خودش و مسئولیتی که در قبال حفظ آن به ویژه جاهای خصوصی بدنش دارد آگاه کنید؛ به او اطمینان دهید که می تواند به شما اعتماد کند و هیچ خطری او را تهدید نمی کند.

با جهت دادن به برنامه های روزانه اش، شرایط مناسبی (مثل ورزش کردن) برای تخلیه انرژی فراهم و در نهایت تا حد ممکن از ادامه ارتباطش با دوستان نامناسب جلوگیری کنید.

   


چه کنیم تاجوش نزنیم

چهارشنبه 10 آبان 1396 نویسنده: درسا م |

چه کنیم تاجوش نزنیم

 تخلیه جوش باید به دقت انجام شود. تخلیه محتویات جوش یکی از موارد درمانی جوش هاست البته به شرطی که پوست ملتهب و قرمز نشود و نیز باید روش آن را از پزشک یاد گرفت.

اگر این کار با احتیاط انجام نشود جوش بدتر میشود و عوارض ناخوشایندی به دنبال دارد.


برای بهبودی جوش و پیشگیری از جوش زدن به نکات زیر دقت کنید.


1- دو الی سه مرتبه در روز صورت خود را با صابون بشویید.


2- در طول روز خواب کافی داشته باشید.


3- اگر فکر میکنید غذای خاصی باعث جوش زدن میشود آن غذا را نخورید.


4- موهای صورت خود را با تیغ نتراشید.


5- ورزش های سنگین انجام ندهید و سعی کنید ورزش متناسب و فعالیت بدنی به اندازه ای داشته باشید.


6- بدون اجازه پزشک جوش هایتان را دستکاری نکنید.


7- برای دیدن نتیجه داروهای ضدجوش باید صبور بود زیرا 4 الی 6 هفته طول میکشد تا نتیجه را ببیینید. داروها را مرتب استفاده کنید و یک مرتبه قطع نکنید.


8- به مقدار کافی آب بنوشید البته نوشیدن مایعات به میزان فعالیت بدنی و محیط بستگی دارد بین 4 الی 10 لیوان آب توصیه میشود.


9- در طی روز بیشتر سبزی و میوه استتفاده کنید و از مصرف غذاهای چرب و شیرین بپرهیزید.


10- استرس و اضطراب باعث اختلال در هورمونهای بدن و بهم زدن تعادل آنها میشوند که در نتیجه جوش را به دنبال دارد. سعی کنید به اعصابتان مسلط شوید و آرامش خود را حفظ کنید.

 

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات